Reflexológia kezelések
Craniosacralis terápia CST1, CST2, SER1 kezelések
A craniosacralis terápiával egy kezelés során találkoztam, mely elsőre olyan mély benyomást tett rám, hogy elhatároztam, magam is megtanulom ezt a módszert. Erre az Upledger Institute Hungary magyarországi képviseleténél (http://www.craniosacralis.hu/fooldal) volt lehetőségem, ahol nagyon jó emberek, szakemberek, terapeuták segítségével sajátíthattam el a CST1, CST2, SER1 terápiás szinteket (ezekről részletesebben a későbbiekben olvashatsz).
A craniosacralis terápia:
Maga a craniosacralis terápia egy olyan természetes gyógymód, melynek gyökerei az 1800-as évekre nyúlnak vissza, kidolgozása pedig egy amerikai osteopatha orvos, dr. John E. Upledger nevéhez fűződik. Dr Upledger egy idegsebészeti műtét során fedezte fel, hogy a szív- és érrendszer, valamint a légzőszerv rendszer mellett egy harmadik, önálló ritmussal rendelkező rendszer is működik szervezetünkben. A rendszer két anatómia végpontja – a fej (cranium) és a keresztcsont (sacrum) – után a craniosacralis nevet adta neki.
A craniosacralis terápia egy különlegesen gyengéd, mégis rendkívül hatékony természetes gyógymód, mely lágy érintésekkel célozza meg a test legalapvetőbb élettani rendszerét, a központi idegrendszert. A craniosacralis terápia a hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat között foglal helyet, általánosan javítja az életminőséget, támogatja a szervezet belső öngyógyító folyamatait, a stressztűrő képességét és jó közérzetet biztosít.
Különlegessége abban is rejlik, hogy gyengéd technikái olyan esetekben is alkalmazhatóak, melyekben az egyéb manuálterápiás kezelések ellenjavaltak. Egyes terápiás szintjei pedig nem csak a test fizikai szintjét kezelik, hanem érzelmi, mentális szinteken is alkalmazhatóak blokkoldásra. A kezelés pozitív hatást gyakorol így a központi és perifériás idegrendszerre, a csont- és izomrendszerre, a szív- és érrendszerre, a különböző szervekre, valamint az immunrendszerre és a test energiarendszerére is.
A craniosacralis terápia hatékonyan alkalmazható többek között az alábbi esetekben is:
Hogyan zajlik a kezelés?
A craniosacralis terápia egy nyugalmi állapotban, gyengéd érintésekkel zajló, non-invazív kezelés, mely egy kezelőágyon történik. A kezelés célja a központi idegrendszer feszültségének enyhítése, az általános közérzet javítása, illetve amennyiben a páciens esetében szükséges, a stressz és a szorongás csökkentése, blokkok oldása.
A terapeuta könnyű érintéssel veszi fel a kapcsolatot a páciens testének különböző részeivel, beleértve a koponyát, a gerincet és a keresztcsontot. A gyengéd érintések célja a szöveti feszültségek feloldása, az idegrendszer tehermentesítése, esetekben a korábbi, testben rekedt traumák felszínre hozatala. Ezek a finom változások támogathatják a test és a lélek egészségét, az immunrendszer működését, valamint segíthetnek felszabadítani a rendszerben lévő feszültségeket, illetve elzáródásokat. A gyengéd terápia tehát fizikai, mentális, érzelmi és energetikai síkon is hatással van a páciensekre.
Nagyon fontos megemlíteni, hogy a craniosacralis terápia során a terapeuta jelenléte neutrális, más terápiákkal ellentétben, nem irányítja, vagy befolyásolja a folyamatokat. A terapeuta szerepe és feladata a páciens testében zajló öngyógyító folyamatok támogatása, felszínre segítése. Érzelmi traumák esetében (SER) a terapeuta segítőként támogatja a pácienst eljutni saját felismeréseihez.
A kezelés 45-55 percet vesz igénybe, mely a páciens ritmusától, együttműködő-képességétől függ.
Az alkalmankénti kezelések nem igényelnek semmiféle utógondozást, utókövetést, önmagukban is alkalmazhatóak, vagy több alkalommal terápiaszerűen.
A craniosacralis terápia ellenjavallatai
Mint minden természetes gyógymódnak, a craniosacralis terápiának is vannak ellenjavallatai. A craniosacralis terápia bármely olyan esetben ellenjavallt, amikor a koponyán belüli folyadéknyomás-változás káros lehet a páciensre nézve, illetve, ha a koponyaűri nyomás változása, vagy enyhe emelkedése instabilitást okozhat!
Ilyen ellenjavallatok, kontraindikációk közé tartozik az akut stroke, akut agyvérzés, akut csigolyatörés, a nyúltagy-hernializáció, az agytörzsi daganat, az agyi aneurizma és az akut agyhártyagyulladás, a kórosan emelkedett koponyaűri nyomás, koponyaűri vérzés, nemrég lezajlott traumás fejsérülés, az Arnold-Chiari szindróma, a gerincvelői hártya folytonossági hiánya és a zárt zugú glaukóma. Ezekben az esetekben a páciens saját felelősségére sem kezelhető.
Kinek ajánlom a kezelést?
A craniosacralis terápia szépsége, hogy bárkinek ajánlható, aki nem szenved az ellenjavallatokban felsorolt kórképekben. Különleges lágysága miatt akár gyermekek számára is megfelelő és biztonságos terápiás jelenlétet biztosíthat. Jelenleg 9 évesnél idősebb gyermekek, illetve felnőttek kezelését tudom vállalni, fiatalabb gyermekek esetében számos segítőkész kollégáim közül tudok megfelelő terapeutát javasolni.
Legfőképp olyan esetekben javaslom ezt a terápiás módszert, melyben a hozzám forduló páciens nem szeretne erőteljes fizikai kezelést kapni, de könnyíteni szeretne feszült izom és idegrendszerén. Olyan pácienseimnek is szívből ajánlom ezt a módszert, akik nem szeretnék lelki blokkjaikat, traumáikat hosszas terápiás beszélgetések alkalmával boncolgatni, hanem egy csendes, gyengéd terápiás jelenléttel hoznák ezeket felszínre.
Kérdés esetén keress elérhetőségeim bármelyikén bizalommal!